Misyon&Vizyon

YARATICI -TASARIMCI ve ÖZGÜVEN duygusu gelişmiş,

  • Estetik değerlere sahip,
  • Türkçeyi düzgün kullanan,
  • Öğrenmeye ve yaşamaya ilgi duymayı sağlayan,
  • Seçimler yapma yoluyla karar verme ve verilen kararın sorumluluğunu taşıma yetisine sahip(demokrat),
  • Haklarını bilen,
  • NİYE  sorusunu  sürekli soran, araştıran ve hiç vazgeçmeyen,
  • Duygu ve düşüncelerimizi doğru ifade edebilen
  • Çevre duyarlılığına sahip,
  • ATA’sının izini bilen ve bu iz doğrultusunda hedeflerini belirleyen,

Bireyler olmamız için dönen , kapıları her an velisine açık , şeffaf , önceliği bakım olmayan , önceliği eğitim olan bir  DÜNYA’dayız .

Bu Dünya da çocuk olmak çok güzel ama anne – baba olmak biraz zordur !….

Çünkü bu dünyada MERKEZ ÇOCUKTURANNELER BABALAR değil.

Biz Dünya Çocukları ;

Okulumuzda YAŞAMAYI ve ÖĞRENMEYİ öğreniyoruz..

Her türlü  hava koşuluna rağmen FIRSAT EĞİTİMLERİNİ hiç kaçırmayız.  Özel gün ve haftaları yerinde kutlamayı severiz. Toplumda nasıl davranmamız gerektiğini anca dış mekan gezilerimizle öğrenebiliriz. Öyle sinema ,tiyatro değil . Elbette oralara da gideriz ama ; asıl bizim ilgimizi hayatımızın içinde ,günlük kullanımlarımızda olan ve nasıl üretildiklerini hep merak ettiğimiz üretim yerleri çeker. (Ekmek,tuz,yoğurt,koltuk,reçel,kağıt fabrikaları gibi ) Bu arada NİYE sorusunu sürekli sorarız. Öğretmenlerimiz bu soruyu az sorduğumuzda endişelenirler. Çünkü Öğretmenlerimizin bizi buralara götürmelerindeki hedefi ; araştıran,soran,merak eden ÖĞRENMEYE İLGİLİ bireyler olmamız içindir.  Bu durum bazen anne babalarımız için zor olsa da biz çok mutluyuz

Resimlerimizi temiz kağıtlara değil, anne babalarımızın iş yerlerinde bizler için biriktirdikleri KULLANILMIŞ KAĞITLAR a yapıyoruz.  Hazır malzemelerle etkinliklerimizi yapmaktansa evde kullandığımız birçok ARTIK MATERYALİ okulumuza getiriyor, o materyallerle  hem YARATICLIĞIMIZI destekliyor, hemde ailelerimizi gereksiz kırtasiye masrafından kurtarıyoruz.Bütün bir yıl kullanamayacağımız kartonlar,elişi kağıtları yerine evde okunmuş dergiler, ambalaj kağıtları ile çok daha fazla üretken olabiliyoruz. Zaten ağaçlara hiç kıyamıyoruz… 

YANİ BİZİM OKULUMUZDA KIRTASİYE PARASI YOK ..

Plastik ürünleri az kullanmaları için ailelerimizi uyarıyoruz.Alışveriş merkezlerinden çok poşet almayın diyoruz.  Çevremizi temiz tutmamız gerektiğini biliyoruz. Sokağa çöp atanları da uyarıyoruz. Zaman zaman okulumuzun etrafında ve yakın parklarda çevre temizliği yapıyoruz.  Çünkü ÇEVREMİZE DUYARLI bireyleriz.

Her ay proje ya da kavramlarımıza uygun bir müze materyali belirleriz ve ayın başında çocuklarımızın bu materyali evlerinden getirmelerini isteriz.

Evde bir nesne getirme isteklerinin yanı sıra ; farklı farklı nasıl nesneler olduğunu İnceler, ayın sonuna kadar nesnelerimizi içeren etkinlikler yaparız.

Müze eğitimin ilk ayağı olan bu çalışmayı Ekim ayının başında gerçekleştirir, haziran ayında da sonlandırırız.

Çay kaşığı,taş,çorap,şapka,gözlük,kağıt,kalem,takvim ,saat gibi günlük yaşantımızın içinde var olan nesneleri hem tanır, ne işe yarar nelerden üretilmiştir, nasıl kullanır öğreniriz

2011 yılından itibaren uygulanan projemiz Proje Tabanlı öğrenme yöntemini kullanarak 60-72 aylık çocukların ve ailelerinin ekim-Haziran ayları arasında okul öncesi dönem çocuklarına verilebilecek olan DEĞER eğitiminin yaş özelliğine göre uygulanmasıdır. 

Okulumuz kurulduğu günden itibaren çocuklarımıza kendi haklarını ve insan haklarını öğretir ve eğitim programları konusunda çocukların istek ve önerilerini dikkate alır. Etkinliklerin birçoğuna çocukların özgür iradeleri ile oylanarak karar verilir.  Oylanacak konu görsel olarak panoya yerleştirilir ve çocuklar sırayla oy kutularına istediği görseli seçerek OY KULLANIR. Oylar daha sonra sayılarak panoya yapıştırılır. En çok oyu almış olan konu ya da etkinlik gerçekleştirilir. Böylelikle çocuklar birbirlerinin düşüncelerine saygı duymayı, kazanıp-kaybetmeyi öğrenirken bu arada matematik ve grafik çalışması gibi bir çok kavram çalışması da yapılmış olur.  Böylece ilk  DEMOKRASİ EĞİTİMİ mimizi bu okuldan alıyor,hayatımız boyunca kullanmaya çalışıyoruz.

Anne babalarımıza EV ETKİNLİKLERİ verilir ki birlikte paylaşımlarımız olsun diye… Nebahat Öğretmenimiz yıllardır verdiği ev ödevlerinden uygulanılmış örnekleri içeren bir AİLE KATILIMI kitabı yazdı. (SEVGİLİ AİLEM HADİ BANA KATILIN )  Ve her hafta bir ailemiz sınıf içi etkinliklerinde bizlerle olurlar ve çocuğunun olduğu sınıfta, kendilerinin belirlediği etkinlikleri yaparlar.Ailelerimiz sadece etkinlik yapmakla kalmazlar gözlemlerini objektif olarak el yazıları ile yazarlar bizde bu gözlemleri aylık bültenimizde diğer ailelerimizle paylaşırız. Sadece etkinliklerimize katılmazlar düzenli aralıklarla gerçekleştirdiğimiz aile eğitimlerimizde de bizimle olurlar.

Estetik ve tarihi değerlerimizi incelemek için MÜZE gezilerimiz vazgeçilmezlerimizdendir. Gidip görüp incelenecek öyle çok müze var ki ; hiç birini kaçırmak istemiyoruz. Ama bizim için en özel müzeler ATAMIZ‘la ilgili olanlardır. Hele ANITKABİR ‘ e gitmeyi, orada Nebahat Öğretmenimizin subaylarla çelenk koymasını, Atamızın naaşı başında saygı duymayı , ellerimizle yapıp götürdüğümüz çiçekleri O’na sunmayı çok ama çook seviyoruz.  Hele ATAmıza ait eşya ve arabalarını izlemeye doyamıyoruz. Biz biliyoruz ki ; Gelecek biz’iz ,bizler bu güzel yurdun istikbali, yıldızıyız.

Çünkü biz ATATÜRK ÇOCUKLARIYIZ…

Küresel değişiklikleri takip eder, doğamızı korumak için çok çabalarız.  Mesela SU yu az tüketmeyi biliyoruz. Çünkü Küresel ısınmanın farkındayız. Bunun için ailelerimizin desteği ile İstanbul yolunda DÜNYA ÇOCUK HATIRA ORMANI oluşturduk. Ve her yıl ORMAN HAFTASININ ilk Pazar günü ailelerimizle birlikte ormanımıza çam, sedir ve palamut ağaçları dikmeye gideriz.

Bütün yıl renklendirdiğimiz duygularımızı, el emeklerimizi ANNELERİMİZE İTHAF eder ANNELER GÜNÜ haftasında SERGİ’mizi yaparız.

YIL SONU ŞENLİĞİMİZ de BABALARIMIZA ithaf eder, BABALAR GÜNÜ’nde neleri becerebileceğimizi sergiler onlara olan sevgimizi sunarak,KATILIM BELGELERİMİZİ alırız 

BİZ HER ZAMAN HER YERDE FARKLIYIZ  ÇÜNKÜ ;

DÜNYA ÇOCUK EVİN’DEN  KENDİNE GÜVENEN BİREYLER OLARAK MEZUN OLUR,

ÖĞRENİM HAYATIMIZA BAŞARIYLA MERHABA DERİZ..